Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email
YouTube    Facebook

Články

Brambory jako superpotravina

 

brambory


V prostorách ČZA se konal

seminář zaměřený na bramboryV prostorách České zemědělské akademie v Humpolci se 12. května 2017 konal další z řady seminářů zaměřených na brambory, jejich produkci i významnou roli ve zdravé výživě. Podle americké studie se dokonce jedná o superpotravinu, která obsahuje velké množství vitamínů a dalších tělu prospěšných látek, je bezlepková, navíc s nulovým obsahem sodíku a tuku. Kromě toho má v kuchyni všestranné použití, o čemž se mohli na vlastní chuťové pohárky přesvědčit i účastníci semináře při ochutnávce slaných a sladkých variací bramborových pokrmů.

„Kraj Vysočina se ve spolupráci s partnery snaží aktivně propagovat kvalitní tuzemské zemědělské výrobky a produkty. Nelze očekávat, že lidé naráz změní své spotřební chování zaměřené hlavně na cenu, ale je třeba systematicky, cíleně a dlouhodobě vzdělávat a přesvědčovat, že kvalita potravin se spotřebiteli vyplatí,“ řekl při zahájení semináře Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství. V České republice se ročně spotřebuje asi 66 kg brambor na osobu, ještě před 50 lety to bylo jednou tolik. V současné době mohou zákazníci v Česku vybírat z více než 200 odrůd brambor.

Věděli jste, že Každá třetí brambora v Česku je z Vysočiny?

Věděli jste, že brambora obsahuje více vitamínu C než rajče?

Věděli jste, že brambory v sobě mají velké množství draslíku?

Věděli jste, že první lihovar na Vysočině, kde se vyráběl líh z brambor, byl založen už v roce 1725 v Chotěboři?

Pokud se chcete o bramborách jako superpotravině dozvědět více neváhejte navštívit další z workshopů „Brambory zdravá potravina“ netradiční užití brambor v kuchyni, které se uskuteční v Moravských Budějovicích a Jihlavě. Akci pořádá Celostátní síť pro venkov, Kraj Vysočina a Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod.

Převzato: Kraj Vysočina

Fotogalerie

 

 

1 cech obkladacu logo casopis 4 6
logoagroportal agrojournal