Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email
YouTube    Facebook

Články

Erasmus+ Ivanka pri Dunaji

 

kyn erasmus 2k17


Kynologové na stáži

na Slovensku28. března 2017 jsme odjeli na Slovensko, a to do Spojené školy Ivanka pri Dunaji. Naše stáž trvala 14 dní. Brzy ráno jsme naložili věci a psy do školní dodávky a vyjeli. Cesta nám hezky rychle uběhla, hlavně díky očekávání nových zážitků. Když jsme dorazili na místo určení, hned se nás ujala paní Nová (vedoucí učitelka Kynologie) a provedla nás školou a internátem, který je vlastně součástí školy.

Naše praxe byla zaměřena především na pachové práce. Ty jsme začali seminářem s úspěšným závodníkem a lektorem sportovní kynologie - panem Dušanem Majtásem. Pan Majtás se věnuje výcviku psů už více než čtyři desetiletí! Vyprávěl nám, že se dokonce podílel na výcviku „komisaře Rexe“ ze stejnojmenného televizního seriálu. Jeho semináře a praktické výcviky pachových prací (stop) vyhledávají lidé z celého světa.

Náš seminář byl zaměřen na základy tzv. sportovního stopování- stopování, které vyžaduje zkušební řád Mezinárodní sportovní kynologie (IPO). Zasvěcení do tajů stopování vůbec nebylo jednoduché. Samozřejmě, nějaké poznatky už máme, ale stejně jsme se dověděli mnoho nového. Teoretický seminář to všechno jenom začal. A pak přišlo to hlavní – převést poznatky do praxe. No, nebyla to žádná sranda! A musíme říct, že pan Majtás nás opravdu nešetřil. Navíc nás trošinku zlobilo počasí, foukal silný vítr, a tak pejskové měli co dělat, aby udrželi čumák na zemi a stopovali. První jsme se naučili správně udělat „nášlap“. Je to místo, od kterého pes začíná sledovat stopu kladeče. Toto musí být velmi dobře natrénováno a správný nácvik nášlapu žádný dobrý psovod nemůže podcenit. Když jsme zvládli nášlap, začali jsme se samotnou přípravou stopy. Nechybělo vysvětlení, a samozřejmě ani praktická ukázka pana Majtáse. A jak jsme se s tím poprali my? No, každý po svém… Někteří byli nadšeni, protože jim to krásně „čichalo“, někteří trochu zklamaní, ale svůj kousek práce odvedl každý. I pan Majtás řekl: „Za dva týdny z vás „stopaři“ být nemůžou, ale máte dobře našlápnuto.“ Poslední den našeho pobytu jsme byli ze stopování přezkoušeni a obodováni. Všichni jsme splnili podmínky certifikace, a tak se slavilo.

Naše práce ale nebyla jenom stopování. Program naší 14tidenní stáže byl velmi pestrý! Zúčastnili jsme se záchranářského výcviku v sutinách, nácviku vyhledávání štěnic v domácnostech, nebo mezinárodní výstavy psů DANUBE DUO CACIB. Dále nácviku poslušnosti a obran. Denně jsme měli trénink poslušnosti – lépe řečeno přípravu na zkoušky, výcvik obran, spolu se studenty Kynologie z místní školy. Opravdu toho nebylo málo. Zajímavé zážitky máme třeba z výcviku (socializace) psů ve výcvikové hale, se kterým my nemáme zkušenosti.

Stáž ale nebyla jenom pracovní. I kultura se stala její součástí. Měli jsme možnost poznat tajemná zákoutí „staré“ Bratislavy, byli jsme na představení Job interviews v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava Bratislava, které se slovenskými herci nastudoval známý český režisér Petr Zelenka. A na závěr samozřejmě nesměly chybět nákupy dárků pro naše nejbližší!

Přišel čas odjezdu. Někteří z nás by ještě rádi zůstali, někteří už se těšili domů. Byl to velmi krásný pobyt, sluníčko nám přálo, všichni na nás byli moc hodní a naše paní učitelka se o nás starala jako o vlastní.

Moc děkujeme za umožnění této stáže a všem dalším, kteří pojedou, přejeme, aby jim na Slovensku bylo aspoň tak dobře, jako nám.

Studentky a student 3. B

Fotogalerie


 

 

1 cech obkladacu logo casopis 4 6
logoagroportal agrojournal