Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email
YouTube    Facebook

Články

Kynologické zkoušky

 

kynolog zkousky


Prověřili jsme připravenost

"kynologických dvojic" Česká zemědělská akademie v Humpolci vyučuje řadu maturitních a učebních oborů. Pro zájemce o psy je to maturitní čtyřletý obor Chovatelství se zaměřením na kynologii.Žáci si na začátku třetího ročníku pořizují vlastního pejska a rozhodují se, na jakou část kynologie se zaměří. Někteří se věnují sportovní kynologii, jiní záchranářské nebo lovecké kynologii.

Pro všechny ale platí, že pejsek musí mít základní poslušnost a být ovladatelný.Proto jsme se rozhodli, že zkusíme prověřit připravenost „kynologických dvojic“. 15. dubna 2016 jsme zorganizovali ve škole historicky první zkoušky z výkonu dle mezinárodního a národního zkušebního řádu.  Podle mezinárodního zkušebního řádu to byla zkouška BH – Zkouška doprovodního psa a podle národního zkušebního řádu zkouška ZZO – Zkouška základní ovladatelnosti.Jako rozhodčí byl Českým kynologickým svazem nominován pan Martin Matoušek. Pan Matoušek se kynologii věnuje profesionálně a jeho zatím posledním úspěchem je 9. místo v jednotlivcích a 4. místo v družstvech na Mistrovství světa psů stopařů v Mukačevu.Na zkoušku BH se přihlásilo 7 studentů, na zkoušku ZZO 3. Žáci i přes každodenní trénink neskrývali na zahájení zkoušek stres a obavy, jak to dopadne. Pan rozhodčí posuzoval objektivně, ale také s notnou dávkou empatie a pochopení. Věděl, že pro všechny studenty je to vůbec první zkouška, kterou se svým pejskem absolvují. I on ale uznal, že i přes nezkušenost studentů měly zkoušky dobrou úroveň, a byl mile překvapen.Nakonec se zkouška nepovedla jenom jedné dvojici, ostatní to zvládli a měli důvod k oslavě.Věříme, že to byly zkoušky historicky první, ale určitě ne poslední. Slyšet od samotných žáků dotaz, kdy budou další, je tím nejlepším oceněním.Děkujeme vedení školy, že nám uspořádání zkoušek umožnilo, samozřejmě rozhodčímu za jeho profesionální přístup a všem ostatním, kteří se na přípravě a realizaci podíleli.

Výcvikáři Jaromír Vácha a Jitka Filová

Fotogalerie

 

Česká zemědělská akademie v Humpolci zahájila další školní rok a s ním přišla řada i na uspořádání v pořadí druhých zkoušek z výkonu dle mezinárodního (IPO) a národního zkušebního řádu. My, kynologové, jsme se už od začátku školního roku pilně připravovali na tento den s velkým „D“ s datem 13. 10. 2016. Tentokrát už nešlo jenom o základní zkoušky, ale na řadu přišly i všestranné zkoušky dle mezinárodního a národního zkušebního řádu (IPO – VO a ZM).

Všestranné zkoušky tvoří tři disciplíny – stopa, poslušnost a obrana. Kromě toho se ještě několik spolužáků pokusilo složit zkoušku doprovodního psa - BH.Jako rozhodčí byla Českým kynologickým svazem nominována Ing. Lenka Novotná. Protože částí zkoušek byla i obrana, musel být přizván také figurant – pan Petr Veselka.Musíme říct, že paní Novotná nám nic nedala zadarmo. Náš úspěch z loňských zkoušek se neopakoval. Nastoupilo nás 7 a jenom 3 úspěšně složili zkoušku (1 – IPO VO, 2 – BH). Naneštěstí se spolužákovi ještě zranil pes, takže musel odstoupit. No, nejenom pátek třináctého je asi smolný den, tentokrát nám nevyšel ani čtvrtek! Největší potíže jsme měli na stopách. I když byl terén celkem dobrý, udělali jsme chyby, které nešlo vrátit zpět, a přišli jsme tak o možnost pokračovat dál.

Ale nevadí, s přípravou nekončíme a věříme, že příště se nám to všem povede!Touto cestou bychom chtěli poděkovat rozhodčí, figurantovi a samozřejmě našim učitelům za uspořádání zkoušek, ochotu, vstřícnost a povzbuzování. Byla to taková příprava pro složení praktické maturitní zkoušky.I když úspěch nebyl velký, užili jsme si to a už se těšíme na další výzvy v podobě zkoušek, nebo možná i závodů.

Žáci 4.B

Fotogalerie

 

 

 

1 cech obkladacu logo casopis 4 6
logoagroportal agrojournal