Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email
YouTube    Facebook

Články

Stavení obory

 

tesar


Žáci stavebních oborů

ani v zimě nezahálejí V zimních měsících nastává učitelům odborného výcviku stavebních oborů relativně klidnější období. Mohou se ohlédnout a zamyslet nad výsledky provedených stavebních prací, zhodnotit získané dovednosti a znalosti žáků při pololetní klasifikaci.

Zbývá i více času na procvičení nových technologických postupů na modelech a učebních panelech, na seznámení žáků s moderními materiály i na vzájemné porovnání jejich zručnosti i přesnosti.

Nejúspěšnější žáci stavebních oborů udělali už na podzim velkou radost učitelům odborného výcviku dobrým umístěním na soutěžích odborných dovedností.

Zedníci Radim Hodáč a Vladimír Strnad se zúčastnili celostátní soutěže nazvané Obkladačské naděje v severočeském Mostě, kde obhajovali čtvrté místo, které v minulém ročníku získali jejich předchůdci v Jihlavě. Oba žáci předvedli velmi dobrý výkon, po dvoudenním klání opravdu 4. místo obhájili a potvrdili tak dlouhodobou příslušnost humpolecké ČZA k nejlepším stavebním školám připravujícím učně.

Žáci oboru instalatér Jakub Kroupa a Radek Němec zvítězili v regionálním kole soutěže odborných dovedností v Českých Budějovicích a postoupili do celostátního finále. Velmi nás potěšila uznalá slova porotců i kolegů z dalších stavebních škol, kteří obdivovali u našich žáků kvalitně a přesně odvedenou práci na vodoinstalaci, topení i odpadech podle zadané dokumentace. Při finálovém kole soutěže pak obsadili krásné 5.místo a potvrdili výbornou úroveň výuky instalatérů v Humpolci. Vždyť v posledních šesti letech se stali dokonce třikrát mistry republiky!

Cech topenářů a instalatérů vyhlašuje i celostátní vědomostní olympiádu formou internetového testu. V letošním ročníku obsadili žáci Marek Vašata a Tomáš Popek celkové 7. místo mezi 33 zúčastněnými stavebními školami.

Ale to jsme jmenovali jen ty nejlepší. Aby se k nim přiblížili v dovednostech a znalostech i ostatní spolužáci, o to se snaží především v odborném výcviku učitelé OV výběrem vhodných zakázek i širokou spoluprací se stavebními firmami z Humpolce a okolí. Zedníci a tesaři například na podzim provedli přístavbu a rekonstrukci zděné chaty, na které budou pokračovat na jaře, chystají se i zahájit výstavbu hrubé stavby rodinného domu.

Instalatéři prováděli montáže vodoinstalace, kanalizace i rozvodů ústředního vytápění v rodinných domech i v průmyslových objektech. Tesaři zhotovili několik krovů a vyrobili 3 v poslední době velmi oblíbené zahradní altány.

Jako příklady zajímavé spolupráce naší školy se stavebními firmami bych jmenoval alespoň tyto tři: zedníci spolupracovali na zateplení fasády a provedení speciální omítky rodinného domu na Havlíčkobrodsku, instalatéři pomáhali při instalaci teplovodního vyhřívání trávníku fotbalového stadionu v Jihlavě a prováděli rozvody topení rodinného domu na Ledečsku, při kterém se využívala tepelná energie získaná z hlubinných vrtů.

Tato spolupráce je oboustranně výhodná, žáci si rozšíří své znalosti a dovednosti a firmy si mohou obhlédnout své budoucí pracovníky.

Některé firmy naší škole pomáhají přímo při výuce – seznamováním s novými materiály a postupy, poskytováním stavebního materiálu a pomůcek. Další firmy pak prostřednictvím příslušných cechů: Cechu obkladačů, Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů, Cechu instalatérů a Cechu topenářů a instalatérů.

Velké podpoře se stavební obory těší i z Krajského úřadu Kraje Vysočina, který poskytuje nejlepším žákům motivační stipendia a v poslední době podporuje i projekty spolupráce středních škol se žáky základních škol. Žáci zábavnou formou poznávají taje stavebních řemesel pomocí stavebnic, ale i v dílnách a učebnách středních škol. Vyzkouší si funkci jednotlivých zařízení a předmětů,naučí se základní pracovní postupy a vytvoří si i možná svůj první vlastní výrobek.

Stavebnictví je stále jedním z nejpotřebnějších tradičních odvětví, starší odborníci odcházejí a mladých stále není dostatek, aby je nahradili. Nastupující generaci mladých se ve stavebnictví otevírají velké perpektivy uplatnění. Buď jako stavební odborníci ve firmách nebo i jako samostatní podnikatelé v příslušných řemeslech.

Přijďte se sami přesvědčit, rádi vás přivítáme do našich řad!

Za kolektiv spolupracovníků ing.František Čížek, ZŘ ČZA 

 

1 cech obkladacu logo casopis 4 6
logoagroportal agrojournal