Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email
YouTube    Facebook

Články

30 let SOU Humpolec

 

sou 30


Již 30 let se v Humpolci

vyučují stavební obory Oproti minulým letům se letošní zahájení nového školního roku na pracovišti České zemědělské akademie v Nádražní ulici v Humpolci neslo v poněkud slavnostnějším rámci. Někteří vyučující si připomněli, že se právě před 30 lety – 1. září 1985 - poprvé zaplnily třídy novými žáky stavebních oborů zedník, instalatér a stavební výroba. K těmto prvním stavbařům se připojily žákyně textilních oborů přadlena a tkadlena, a tak začalo svou činnost Střední odborné učiliště technické. Všechny obory se vyučovaly v nových školních budovách, které postavily zřizovatelské firmy Okresní stavební podnik Humpolec a Sukno Humpolec. Postupem času se výuka stavebních oborů rozšířila i o další obory – malíř, tesař a elektromechanik rozvodných zařízení, textilní obory doplnili seřizovači textilních strojů a dvouletý obor textilní výroba.

Po roce 1989 došlo k zásadním společenským změnám, jejichž důsledky se přenesly i do jednotlivých průmyslových podniků. Nejtíživěji tyto změny pocítili žáci a žákyně textilních oborů, protože v tomto odvětví došlo ke značnému útlumu a absolventi ztratili možnost uplatnění ve vystudované profesi.

Pro děvčata se v této době rozšířila nabídka učebních oborů o atraktivní obor kosmetička. Žákyně měly teoretickou výuku v Jihlavě a v Humpolci jich část absolvovala odbornou přípravu v kosmetickém salonu zřízeném v prostorách školy. Ve vyšších ročnících poskytovala děvčata kosmetické služby a masáže i pro širokou veřejnost a tyto jejich služby se těšily velké popularitě. Od změny oboru kosmetička z učebního (tříletého) na studijní (čtyřletý) je teoretická i praktická příprava děvčat plně zajišťována v Jihlavě.

Dalším významným mezníkem v dějinách školy bylo převzetí teoretické i praktické výuky žáků oboru automechanik. Ti měli teoretické vyučování v Českých Budějovicích a praktickou přípravu na dalších místech tehdejšího Jihočeského kraje včetně humpoleckého závodu ČSAO. Po privatizaci bylo další setrvání odborné přípravy automechaniků v jeho dílnách nejisté, a proto bylo velkým úspěchem zahájení výstavby vlastního školního autoservisu ve Spojovací ulici. Na výstavbě se podíleli i žáci stavebních oborů v rámci odborného výcviku a některé práce pomohli brigádnicky zajistit i výchovní pracovníci školy. Nakonec se dílo podařilo a ke slavnostnímu otevření autoservisu došlo v září 1997. V krásných prostorách dílen mohlo dojít i na rozšíření nabídky učebních oborů o karosáře a autoelektrikáře. Později bylo nabídnuto absolventům učebních oborů i nástavbové studium Autoelektronika, které nyní nese název Autotronik.

Zatím posledním důležitým datem je rok 2004, kdy došlo ke sloučení několika škol z Humpolce, Havl.Brodu, Světlé nad Sázavou a z Ledče nad Sázavou pod hlavičkou Česká zemědělská akademie v Humpolci. Při očekávaném poklesu počtu žáků některé obory zanikly, takže v současné době se na pracovišti v Nádražní ulici vyučují tři stavební obory: zedník, tesař a instalatér, tři autoobory: automechanik, autoelektrikář a karosář a nástavbové studium Autotronik. Sloučením škol získali žáci z Humpolce mimo jiných výhod i možnost zajištění svářečských kurzů ve vlastní svářečské škole ve Světlé nad Sázavou, rozšířila se i nabídka kurzů autoškoly o nákladní automobil a traktor apod.

Během uplynulých 30 let získaly stovky našich absolventů střední vzdělání. Při odborném výcviku se podílely na výstavbě rodinných domů, opravách a rekonstrukcích maleb a nátěrů, elektroinstalací, vodoinstalací, topení a dalších. Autoopraváři opravili stovky aut zákazníkům z Humpolce i okolí. Ale nejvíce proslavily naši školu výsledky některých žáků v celostátních soutěžích odborných dovedností. Za posledních 10 let se stali instalatéři 4x mistry republiky, zedníci dokonce vyhráli v roce 2004 obě soutěže – zednické práce i obkladačské dovednosti. Dobré finálové výsledky přinesly i soutěže tesařů v roce 2008 a automechaniků v letech 2005 a 2007.

Milí absolventi a bývalí spolupracovníci, zveme Vás na Dny otevřených dveří, které letos proběhnou v pátek 13. listopadu a v sobotu 14. listopadu 2015. Zde se můžete přesvědčit o změnách, které nastaly od doby Vašich studií, seznámíte se s novou technikou, kterou využíváme při odborném výcviku. Poskytneme Vám i možnost setkat se a posedět v učebnách naší školy, podělit se vzájemně o nové zkušenosti. Těšíme se na vás a v listopadu nashledanou!

Za kolektiv spolupracovníků ing.František Čížek, ZŘ ČZA

 

 

 

 

 

1 cech obkladacu logo casopis 4 6
logoagroportal agrojournal