Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email
YouTube    Facebook

Články

Zájmové kroužky při ČZA

 krouzky

Přijďte se pobavit do

zájmových kroužků


 

Školní prázdniny opět uběhly velmi rychle a nejeden školou povinný žák si povzdechne: „ To zase bude rok – samé biflování, zkoušení, neúspěchy a vysvětlování rodičům, proč mi to ve škole nejde!?“ Dobrá rada je v tomto případě opravdu drahá, ale proč si tyto černé vyhlídky nezpestřit například účastí v zájmových kroužcích, kde se žáci mohou něčemu novému přiučit, pobavit se a poznat nové kamarády?

V České zemědělské akademii v Humpolci v rámci projektu MŠMT a Kraje Vysočina „Přírodní a technické obory- výzva pro budoucnost“ v minulém školním roce úspěšně působily dokonce 3 zájmové kroužky. Dva v Humpolci a jeden v odloučeném pracovišti ve Světlé nad Sázavou.

Učitelé odborné výchovy ze školního autoservisu v Humpolci vedli kroužek mladých opravářů silničních vozidel, učitelé odborné výchovy stavebních oborů zajišťovali činnost kroužku domácích kutilů na pracovišti v Nádražní ulici v Humpolci. Ve Světlé pracoval kroužek ručního zpracování kovů a dalších materiálů.

Na schůzky humpoleckých kroužků docházeli nejen žáci 6. až 9. tříd z obou místních základních škol, ale přijížděli i žáci ze ZŠ z Košetic a z Herálce.

Mladí opraváři silničních vozidel se nejprve naučili základům opracování kovů, opravovali propíchnutou duši i pneumatiku, čistili, seřizovali a mazali svá vlastní jízdní kola. Poznali základy karosářských prací, sledovali lakýrnické postupy při nanášení vrchních barev a laků na karosérie.

A pak už přišel zlatý vrchol snažení. Konečně motorová vozidla! I když to byly ty nejmenší motocykly nazývané minibiky. Montáž a demontáž jejich částí , spouštění motorů, seřizování volnoběhu, kontrola účinnosti brzd – to je přece něco pro správné kluky! Zbývalo už jen nutné seznámení s dopravními předpisy a technikou jízdy na motocyklu, ustrojení se do motorkářského vybavení / přílba, rukavice, náloketníky a nákoleníky / a hurá – jdeme jezdit. Nejprve pomalu a opatrně na parkovišti u autoservisu, posléze i na dopravním hřišti v Humpolci. V květnu mladí opraváři navštívili v rámci exkurze i výrobní závod malých motocyklů, čtyřkolek a motorových koloběžek – Blata v Blansku.

Domácí kutilové začali poznávat nejprve taje zednické profese. Prozkoumali opravdovou stavbu rodinného domu, vyzkoušeli si zdění i omítání. V odborné dílně řezali a vrtali obkladačky, zkusili si obložit stěnu. Následovaly instalatérské práce – spojování potrubí šroubením, pájením nebo lepením, na modelu ústředního vytápění porozuměli tomu, proč je doma i v zimě teplo. V tesařské dílně si na jaře vyrobili dřevěnou hračku a poznali základní truhlářské a tesařské nářadí. V závěrečných dvou měsících byly naplánovány základní elektroinstalační práce – zapojování vodičů, činnost vypínačů, jističů a chráničů. V elektrotechnické laboratoři si zapojili několik elektrických obvodů a změřili elektrické napětí a proud procházející spotřebiči. V rámci exkurze domácí kutilové navštívili jarní stavební veletrh v Brně, na kterém byla většina z nich poprvé.

V letošním školním roce čekají na domácí kutily dva velké úkoly: podílet se na vybudování funkčního modelu koupelny s rohovou vanou, závěsným WC a umývadlem a instalovat do vyzděné stěny elektrický rozvaděč s jističi a chrániči, ze kterého budou napájeny různé druhy světelných spotřebičů.

První schůzky jsou naplánovány na středu 8.října od 14 hodin. Rádi uvítáme loňské účastníky, ale těšíme se i na nové zájemce o technické kroužky! Bližší informace získají žáci ve svých základních školách.

 

Za kolektiv spolupracovníků:
Ing. František Čížek, ZŘ ČZA Humpolec


 

 

 

1 cech obkladacu logo casopis 4 6
logoagroportal agrojournal