Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email
YouTube    Facebook

Články

Přírodní zahrada

 

garden


Přírodní zahrada při ČZA

certifikována

 

,,I obyčejná zahrada může být malou přírodní rezervací “

Motto: ,,Bez rašeliny, bez lehce rozpustných minerálních hnojiv a bez pesticidů “


Tato tři hlavní kritéria musí splňovat každá přírodní zahrada. Z 30 dalších kritérií, vztahujících se na založení zahrady a péči o ni, musí být splněno ještě dalších10 (např. druhová rozmanitost v přírodním trávníku, ovocná zahrada, využití dešťové vody, živý plot z planých druhů keřů atd.). Toto bylo cílem vytvořit, nejen pro výuku, ale i pro laickou veřejnost.

Na pozemku botanické zahrady České zemědělské akademie v Humpolci došlo v měsíci červnu k posledním úpravám nově vznikající přírodní zahrady před vlastí certifikací.

První výsadbové a terénní práce byly zahájeny už v roce 2012. Na pracích se podílela zahradnická firma pana Kruntoráda z Kejžlice a firma Sofiaqua s.r.o. ze Světlé nad Sázavou. Nemalou měrou se na budování všech tesařských prací podílela i sama škola, kde pod mistrovským vedením pana Krejčího vznikly prvky pro opravdovou relaxaci – dubové molo u jezírka a dvě houpací lavičky.

Na prostoru přírodní zahrady bylo vysázeno velké množství stromů, keřů, bylinek a trvalek. Bylo také vybodováno přírodní jezírko s mokřadem a vodními rostlinami. Součástí je i botanická zahrada, kde na celkem 170 ti políčkách jsou pěstovány jak kulturní, plevelné tak i léčivé rostliny. Vše je udržováno v rámci praktických činností studentů a zároveň i výukou odborných předmětů.

Na přeměně naší zahrady se finančně spolupodílel Kraj Vysočina, který formou dotace z Fondu Vysočiny přispěl finanční částkou 80 tis. Kč, zbývající částka byla financována z investičního fondu školy.

Co zahrada může nabídnout:

  • umožňuje celé rodině relaxovat, setkávat se a tvořit
  • je místem pozorování, poznávání a učení se přírodním procesům
  • je esteticky krásná a pestrá s množstvím různých stanovišť
  • nabízí životní prostor živočichům, kterým ubývají úkryty v krajině
  • produkuje pro vás čerstvé a zdravé potraviny bez chemie

 

Ing. Karel Krajíček, učitel odborných předmětů

 

Fotogalerie

 

 

 

1 cech obkladacu logo casopis 4 6
logoagroportal agrojournal