Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email
YouTube    Facebook

Články

Úspěch Ivana Ptáčníka

 

Ptacnik


    celorepubliková literární soutěž 

Zemědělský svaz ČR

V měsíci únoru a březnu se studentky a studenti České zemědělské akademie v Humpolci zapojili do celorepublikové literární soutěže, kterou vyhlásil Zemědělský svaz České republiky. Zadání znělo: napište úvahu v rozsahu max. 8000 slov o tom, jak vidíte budoucnost českého zemědělství. V celostátní konkurenci odbornou porotu nejvíce zaujala práce našeho studenta Ivana Ptáčníka. Ivan studuje Českou zemědělskou akademii druhým rokem a vybral si obor Agropodnikání se zaměřením na Ekologické a konvenční zemědělství.

Hlavní cena za 1. místo mu byla předána ve čtvrtek 3.dubna na výstavě zemědělské a lesnické techniky Techagro v Brně. Ovšem více než jakékoliv hmotné ceny si Ivan cení nepochybné prestiže, kterou mu toto vítězství přineslo. Ze závěrů jeho práce vyplývá návrat k ekologické podobě zemědělství a podpora regionálních a českých potravin a zemědělské produkce.

Ivane, s jakými pocity jste odesílal práci do soutěže a jak jste přijal verdikt poroty?

Již od vyhlášení soutěže jsem byl velmi silně puzen svědomím, že „něco“ jistě napsat musím. Zemědělství je přeci nejen můj životní směr, ale i školní obor. Dlouho jsem převaloval v mysli, jak tak ohromnou problematiku spíše negativního směru uspořádat do úvahy a smysluplného podání. Víkend před dovršením odevzdávacího data jsem přeci jen své myšlenky změnil v slova. Pocity mého nitra při odesílání byly dosti smíšené, s podobnou výzvou jsem se doposud nesetkal. Moje názory však byly pevné a jednoznačné. Ve vítězství jsem příliš nedoufal, díky velmi silné kritice EU. Tím více jsem byl šokován informací o obsazení prvního místa v soutěži, jež mě zastihla na cestách. Zprvu jsem super pozitivní zprávě ani nemohl uvěřit a ještě dlouho po jejím sdělení jsem se vstřebával euforii.

Kde jste bral inspiraci k tématům a závěrům Vaší práce?

Tématikou zemědělství se zabývám od raných let, denně navštěvuji „agroweby“ a pročítám nové články týkající se všech odvětví zemědělství - od politiky, přes živočišnou i rostlinnou výrobu až po ceny komodit. Nových poznatků nabývám i přímo v praxi, kde se stále setkávám spíše s problémy. V obou případech jsou velmi patrné komplikace.

Ovlivňuje nějak Váš úspěch právě to, že studujete zemědělskou školu? Byla pro Vás škola přínosem?

Myslím si, že škola jako taková můj úspěch neovlivnila, rozhodně ne přímo. Díky škole se spíše přibližuji problémům, a to hlavně díky exkurzím ve výrobních podnicích, na které již také dopadla krize zemědělství. Mé názory spíše utváří přímo praxe, jak jsem uvedl v předešlé odpovědi. Škola mě učí, ale nepoučuje.
Poznámka: Velmi mě mrzí, že na zemědělství se pohlíží spíše jako na přítěž a ne jako na podstatu našeho žití, kterou vskutku je. Člověk zatím pořád je živočichem, který požívá jídlo, a zatím žádný „génius“ ho nenaučil trávit bankovky. Měli bychom se více zaměřit na to, co jíme i co kupujeme. Především ale dbát na koupi výrobků z Čech! Jen tím přirozeně podpoříme tuzemské zemědělství.

Pokud byste si chtěli přečíst celou vítěznou práci studenta České zemědělské akademie v Humpolci IVANA PTÁČNÍKA, najdete ji na internetových stránkách http://www.zemedelstvizije.cz/aktuality/literarni-soutez-ma-viteze-37.


Ivane, za celou školu Vám ještě jednou gratuluji, a nám, pedagogům, přeji, aby se k nám do školy hlásilo co nejvíc studentů Vašeho formátu.

Mgr. Michaela Richterová

 

 

1 cech obkladacu logo casopis 4 6
logoagroportal agrojournal